Harcerski Ośrodek Wodny Harcerski Ośrodek Wodny

baner lewy opp

Informator 2019

baner lewy treminy egzaminow

baner lewy egzamin

Weather Underground PWS IPORAJ2

Pół obozu już za nami.

Mamy wyjątkowo dobre warunki: prawie codziennie mamy jakąś potrawę mięsną - pierś z kurczaka, kotlet schabowy, potrawka z kurczaka etc. Mamy nadzieję, że ta dobra passa utrzyma się jak najdłużej.

Warunki pogodowe również są idealne do szkolenia: zwykle wieje przyjemna dwójka, ale mieliśmy już też okazję pływać w ciszy oraz uciekać przed burzą. Wszystkie załogi refowanie zdążyły opanować do perfekcji, większość z nich przećwiczyła też już awaryjne sztrandowanie, który to manewr jak zwykle wywoływał najwięcej emocji.

Odwiedzają nas także liczni goście ze swoimi opowieściami - dh Grzesiu Budny opowiadał o Pogorii, dh Romek Witek o teorii żeglowania, a dh Zbyszek Mitręga, jak zawsze inspirujący, o poszanowaniu bandery i życiu na morzu.

Kadeci rozłożyli na Niedzielę Odwiedzin piękną galę flagową, a następnie okazało się przy zaliczaniu sprawności, że umieją odczytywać wiadomości w Międzynarodowym Kodzie Sygnałowym nie gorzej niż w ojczystym języku. Miło też słyszeć, gdy na wodzie rozbrzmiewają piosenki żeglarskie w ich wykonaniu, a ich repertuar powiększa się z każdym następnym dniem.

Kursanci na patent wciąż halsują, zaczęli już czuć zbliżający się egzamin, a co za tym idzie, zaczęli również naukę. Po ostatnim wieczornym pływaniu pod nadzorem i spektakularnym karambolu przy keji (bez strat w ludziach i sprzęcie) cały czas pytają nas, czy będą mogli jeszcze kiedyś to powtórzyć. Postępy w ciągu ostatniego tygodnia zrobili znaczące od dukania komend po pełen spokoj w obliczu potencjalnego zderzenia z brzegiem.

Stażówka natomiast bawi się świetnie - jak to zwykle stażówka. Zajęcia są sportowe - "regaty pod druty", strategiczne - "planowanie rejsu", z łączności - "UKFki" i oczywiście żeglarskie - "manewrowanie jachtem żaglowym". Jedna z wacht opracowała także studium przypadku "jak skutecznie pełnić wartę nocną".

We wtorek odbyła się także wizytacja gości z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Przebiegła ona w bardzo miłej atmosferze, uzyskaliśmy w prezencie kilka tajemniczych gadżetów, zresztą o tym już było.

Czas już wychodzić na wodę, pogoda dopisuje, a więc

Czuwaj Ahoj!
Instruktor służbowy