Harcerski Ośrodek Wodny Harcerski Ośrodek Wodny

baner lewy opp

Informator 2019

baner lewy treminy egzaminow

baner lewy egzamin

Weather Underground PWS IPORAJ2

Jak do nas trafić

Harcerski Ośrodek Wodny Śląskiej Chorągwi ZHP w Poraju - zlokalizowany jest w pasie Jury Krakowsko-Częstochowskiej nad sztucznym zbiornikiem wodnym na Warcie. HOW Poraj jest stacjonarnym ośrodkiem całorocznym, położonym przy szlaku kolejowym Katowice-Częstochowa. Dojazd pociągiem z Częstochowy trwa około 15 minut. Odległość od stacji kolejowej Poraj do ośrodka wynosi 2,5 km, a dojście pieszo trwa około 30 minut.

Znaki lądowe.

Przy podchodzeniu od stacji kolejowej w Poraju dobrym znakiem lądowym jest czerwony szlak turystyczny prowadzący przez miasto i pas lasu aż do korony zapory zbiornika Poraja. Następnymi znakami lądowymi są: przepust wody, ośrodek Huty Częstochowa oraz wysoki maszt na placu apelowym HOW Poraj. Przy podchodzeniu samochodowym dobrym znakiem lądowym jest bar "Rumcajs", 300 m na NW od HOW Poraj.

Światła nawigacyjne.

Światła nawigacyjne HOW PORAJ znajdują się na placu apelowym, 10 m od pomostu HOW Poraj. Maszt ok. 20 m, stalowy z reją i gaflem. Dwa białe światła umieszczone poziomo, świecące dookoła widnokręgu w porze nocnej w okresie letnim. Światła portowe na pomoście na latarniach - patrz Sp. Św. Światło ostrzegawcze wystawiane okazjonalnie - czerwone, świecące wewnątrz budynku - sektory świecenia - patrz Sp. Św. Latarnia Poraj 1 (Iso. 5s 2m 1M), umieszczona jest na wyspie 15m na południe od slipu. Podstawę latarni stanowi czworokąt o wyskokosci 20 cm, na nim umieszczona jest sześciokątna wieża (wysokość 2,5m) biała z szerokim poziomym czerwonym pasem, zwieńczona czerwoną galeryjką w której umieszczona jest laterna z urządzeniem optycznym. Uwaga: latarnia Poraj 1 świeci sezonowo od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

 

Przeszkody nawigacyjne.

Mielizna 5 m na N od północnego krańca pomostu. Slip 15 m na S od południowego krańca pomostu. Rozległa mielizna 100 m na S od portu HOW Poraj. W pewnych okresach czasu - manewrujące z mniejszą lub większą fantazją jednostki kursantów.

Instrukcja nawigacyjna przy podchodzeniu z wody.

Gdy maszt HOW PORAJ znajdzie się w namiarze rzeczywistym 315o należy sterować na oś toru podejściowego HOW PORAJ. Tor wyznaczony jest dwoma parami nieświecących pław "H-1" i "H-2" oraz "H-3" i "H-4". U w a g a: Pławy w okresie zimowym zdejmowane bez zastępstwa. W osi toru należy trzymać się kursu wyznaczonego przez nabieżnik utworzony przez dolną stawę z trójkątnym znakiem szczytowym obok slipu oraz górną stawę z trójkątnym znakiem szczytowym na dachu hangaru. W nocy kierować się na światło latarni Poraj 1 (Iso. 5s 2m 1M). Wchodzić do portu należy z umiarkowaną prędkością, wyrazów obelżywych nie używając, zachowując sterowność jednostki, nienaganną prezencję i należycie pozdrawiając kapitana portu.

Pilotaż. Obowiązkowy dla wszystkich jednostek powyżej 100.000 BRT. Punkt komentowania manewrów wchodzących jednostek, znajduje się 10 m na SE od wschodniego końca pomostu. Pilota można wzywać na torze podejściowym albo gdzie indziej.