Harcerski Ośrodek Wodny Harcerski Ośrodek Wodny

baner lewy opp

Informator 2022

baner lewy treminy egzaminow

baner lewy egzamin

Zbyszek Mitręga [01.09.1946-01.10.2021]

Ten, który statek wiedzie Piotrowy
Nawigatorem będzie twym.
On bowiem kurs Ci wyznaczył nowy,
ku Gwieździe Morza żegluj z Nim.
Sam sobie sterem, sam sobie okrętem
choćby się skryło za chmurami niebo
nie będziesz nigdy, bo z tobą za sterem
stać będzie zawsze twoje wierne credo.

mitrega zbigniew blZ wielkim żalem żegnamy naszego Przyjaciela, kpt. Zbyszka Mitręgę, założyciela i twórcę misji Harcerskiego Ośrodka Wodnego w Poraju.
Wielu z nas jako pierwszy pokazał morze, nauczył je kochać i szanować. Pokazywał żeglarstwo jako wspaniałą szkołę charakteru.
Mówił o morzu, przygodzie i prawdziwej pasji w taki sposób, że słuchający zaczynali marzyć, by to wszystko stawało się także ich udziałem. Potrafił rozpalać wyobraźnię i budzić ciekawość świata.
Pokazywał nam jak w dorosłym życiu zachowywać chłopięcą radość i entuzjazm, jak spełniać swoje marzenia mimo przeciwności losu.
Wiele mówił o wartości i mocy prawdziwej przyjaźni, a dzięki Niemu i wspólnocie, którą stworzył w naszym Ośrodku, wielu z nas zawarło najtrwalsze i najpiękniejsze przyjaźnie w swoim życiu.
Był prawdziwym Nauczycielem. Zachęcał nas do ciągłego rozwoju i walki ze swoimi słabościami. Uczył nas jak rozpoznawać potrzeby młodych ludzi i jak mówić im o żeglarstwie, by stało się także dla nich szkołą życia.
Był wizjonerem, twórcą misji Naszego Ośrodka. To dzięki jego ogromnej pasji i miłości do morza wiele pokoleń żeglarzy poznało czym jest prawdziwa przygoda, którą dzieli się z przyjaciółmi.
Uczył nas jak wzmacniać swój charakter i rozwijać charyzmę, by być wzorem i autorytetem dla młodych pokoleń żeglarzy. Stworzył prawdziwą szkołę dla instruktorów żeglarstwa, która dla wielu stała się także szkołą dorosłego życia.

Chyba dobrze wiesz już jaką z dróg
Wśród fal i białej piany statek twój popłynie,
A jeśli tak, spotkamy się
Na jakiejś łajbie, którą szczęście swe odkryjesz.


Ceremonia pogrzebowa odbędzie się na cmentarzu parafialnym (I brama) w Zawierciu dnia 5 października (wtorek) o godzinie 1200.